Tekutý chléb českého národa únětičtí sládci vyráběli už odnepaměti. První doklad o tom pochází z roku 1557, kdy „dobré pivo vařili i kanovníci v Úněticích.“ Dodejme, že to byli kanovníci z pražské katedrály svatého Víta. Náš pivovar byl založen nejspíš v roce 1710, protože právě tento letopočet stavitelé vytesali do kamenného sloupu na původním sladovním humnu. Můžete se na něj podívat, dnes je tam totiž pivovarský výčep. Únětický pivovar vzkvétal a na konci 19. století už byl třetím největším pivovarem Smíchovského okresu s ročním výstavem 21 600 hektolitrů pěnivého moku. Únětické pivo se tehdy vařilo světlé i černé, v sudech i lahvích, a svou chutí a řízem dosáhlo proslulosti v širokém okolí. Podle svědectví pamětníků se svého času za nocí tajně vozívalo i do známé restaurace „U Holubů“ na Smíchově, kde jej čepovali jako pravé plzeňské.
Za první světové války výroba klesla a po krátkém oživení během první republiky pivovar v roce 1942 zastavil výrobu úplně. Po roce 1945 se sice zablýskalo na lepší časy, avšak po vítězném únoru komunisté pivovar vyvlastnili a ten se po více než čtyřech staletích pod Metropolitní kapitulou u svatého Víta stal „majetkem všeho lidu“. Ještě chvíli skomíral pod hlavičkou Smíchovského pivovaru, v roce 1951 však jeho varné pánve na dlouhá léta vychladly. Až v březnu 2010 se do znovuzrození pivovaru pustili manželé Tkadlecovi z nedalekých Roztok u Prahy.
V září téhož roku byla založena akciová společnost Únětický pivovar, která objekt koupila a přestavěla tak, aby vyhovoval dnešním předpisům, přitom ale zůstala zachovaná jeho původní krása i atmosféra. První várku Únětického v novém pivovaru jsme uvařili 15. května 2011.
Dnes je poctivé pivo z Únětic znovu oblíbené nejen v desítkách restaurací a hospůdek v blízkém okolí, ale také v Praze. Citlivě zrekonstruovaný pivovarský výčep s útulnou zahrádkou, teplou kuchyní a pivem čepovaným rovnou z tanku se stal vyhledávaným místem výletníků pěšky, na kolech i autobusem ze široka daleka.